Büyük “iPhone vs. Android” tartışması, her iki taraf da tam bir zafere ulaşamadan sonsuza kadar sürebilir. Her iki platformun da donanım ve yazılım üreten şirketler için artıları ve eksileri bulunuyor. Ancak tek rakibinin de sahneden ayrılması ile beraber, iPhone’un tek kaldığı bir alan var.

    Resmi tanıtımına halen bir haftadan uzun bir süre olmasına rağmen, OnePlus yaklaşmakta olan 10T’nin “susturma anahtarını” desteklemeyeceğini açıkladı. Bu anahtar, iPhone’larda da bulunan ve tek bir hamleyle telefonu sessize alabildiğiniz anahtara aynı işleve sahipti. OnePlus baş tasarımcısı Hope Liu, The Verge ile yaptığı röportajda, telefonun içinde “yüksek voltajlı şarj, büyük pil kapasitesi ve daha iyi anten sinyali” için yer açmak adına anahtardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

    Liu’nun tasarım açıklaması doğru olsa da, bu eksikliğin markanın hayranları için üzücü olduğunu söyleyebiliriz. OnePlus, sesli uyarıları açmak veya kapatmak için tasarlanmış bir donanım anahtarı içeren tek Android OEM’di ve tanındığı özelliklerden biri de buydu. OnePlus’ın anahtarı, kaydırıcıyı üç farklı konuma taşımanıza izin veriyordu. Bunlardan biri uyarıları etkin tutuyor, diğeri sessiz modu açıyor, üçüncüsü ise titreşime geçiriyordu. Artık OnePlus 10T kullanıcılarının, piyasadaki çoğu Android cihaz gibi telefonu sessize alacak veya titreyecek şekilde ayarlamak için yazılım kontrollerini kullanması gerekecek.

    Bu yüzden Apple, cihazlarında bu tür bir donanım anahtarı bulunduran tek akıllı telefon üreticisi konumuna gelmiş oluyor. Yani, telefonunuza bakmadan veya cebinizden çıkarmadan sessize alma imkanına sahip olmak istiyorsanız, bir iPhone veya daha eski bir OnePlus cihazı satın almanız gerekecek. OnePlus kararından geri adım atmazsa, bu yılın Mart ayında piyasa sürdüğü 10 Pro, sessize alma anahtarına sahip son Android olacak.

    Share.